Płytki rektyfikowane - co to znaczy? Czy warto je wybrać? 0
Płytki rektyfikowane - co to znaczy? Czy warto je wybrać?

Płytki to od lat niezmiennie niezwykle popularny element wykończenia pomieszczeń - kuchni, łazienek, przedpokojów czy salonu. Płytki rektyfikowane - co to znaczy? Na czym polega rektyfikacja płytek? W nowoczesnym designie wnętrz płytki rektyfikowane cieszą się coraz większą popularnością. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, czy warto wybrać płytki rektyfikowane do swojego wymarzonego wnętrza.

Czym są płytki rektyfikowane? Na czym polega rektyfikacja?

Płytki ceramiczne rektyfikowane, jak i gres rektyfikowany, to płytki poddane procesowi rektyfikacji. Po wypalaniu otrzymuje się płytki o nie do końca równych krawędziach i idealnych rozmiarach. Rektyfikacja to natomiast kolejny krok produkcji, który polega na mechanicznym docięciu bądź zeszlifowaniu krawędzi płytki pod kątem 90 stopni, tak aby krawędź płytki była idealnie równa i by zniwelować różnice w rozmiarze płytek. Każda płytka jest dzięki temu dokładnie taka sama.

Rektyfikacja płytek vs kalibracja

W przypadku płytek nierektyfikowanych, poddawane są one natomiast tzw. kalibracji, czyli sortowaniu na partie o podobnym rozmiarze, czasem zdarzają się bowiem nawet kilkumilimetrowe różnice rozmiaru. Płytki nierektyfikowane mają zaokrąglone krawędzie. Czasem zdarzają się bowiem  nawet kilkumilimetrowe różnice rozmiaru, widoczne szczególnie przy płytkach wielkoformatowych.

Rektyfikacja płytek zapewnia więc dokładność i powtarzalność wymiaru. Mogą to być zarówno ceramiczne płytki ścienne, podłogowe, o różnych efektach wizualnych: płytki drewnopodobne, o wyglądzie marmuru czy też innego kamienia. Dostępne na rynku płytki poddane rektyfikacji o różnych wzorach i strukturach powierzchni przypadną do gustu nawet najbardziej wymagającego klienta.

Zalety płytek rektyfikowanych

Główne zalety tego rodzaju płytek to przede wszystkim ich regularny kształt, wysoka estetyka i praktyczność. Ostre, równe brzegi płytek rektyfikowanych umożliwiają tworzenie niemal niewidocznych spoin, co daje efekt jednolitej powierzchni - idealnego rozwiązania dla nowoczesnych wnętrz. Łatwiejsze utrzymanie czystości i mniejsze ryzyko gromadzenia się brudu w wąskiej szczelinie to kolejne zalety tych płytek, które zachęcają do ich wyboru do kuchni czy łazienki. 

To co może być niezwykle ważne z punktu widzenia niektórych klientów, z uwagi na idealnie równe krawędzie tego rodzaju płytek,  w ofercie wybranych producentów możliwe jest łatwe połączenie różnych płytek nie tylko w ramach jednej kolekcji, lecz także różnych kolorów, wymiarów, czy struktur powierzchni płytki. Sprawdzą się we wszystkich wnętrzach, gdzie oczekiwany jest nowoczesny, elegancki efekt wizualny powierzchni. 

Kolejnym, jednym z kluczowych aspektów, który przemawia za wyborem płytek rektyfikowanych, jest ich trwałość i łatwość utrzymania. W przeciwieństwie do tradycyjnych płytek, które mogą być podatne na uszkodzenia krawędzi, ten rodzaj płytek ceramicznych oferuje większą wytrzymałość. Ostra, dokładnie cięta krawędź nie tylko ułatwia montaż, ale również zapewnia większą odporność na uderzenia i ścieranie. 

Dodatkowo, minimalna fuga między płytkami znacznie ułatwia utrzymanie czystości. Kuchnia lub łazienka wyłożona takim płytkami i brak szerokich spoin zapobiega gromadzeniu się brudu i pleśni, co jest szczególnie istotne w miejscach narażonych na wilgoć. Wybierając płytki rektyfikowane, inwestujesz więc nie tylko w estetykę, ale również w praktyczność i długotrwałą wartość swojego wnętrza.

Montaż płytek rektyfikowanych

Układanie płytek rektyfikowanych nie różni się od montażu płytek kalibrowanych. Należy stosować takie same kleje i akcesoria, jak do montażu każdego rodzaju standardowych płytek ceramicznych i gresowych. Płytki rektyfikowane wymagają także równego, gładkiego podłoża, na którym będą układane, dlatego czasem konieczne jest jej przeszlifowanie lub zastosowanie wylewki samopoziomującej.

Choć niekiedy zdarza się przeczytać informacje, że dzięki idealnie równej krawędzi płytki możliwy jest montaż bezfugowy, ułożenie płytek rektyfikowanych wymaga jednak minimalnej, prawie niewidocznej fugi. Podczas montażu standardowych płytek fuga może mieć nawet do 6-8 mm szerokości, możliwe jest zredukowanie fugi do 1,5-2 mm pomiędzy płytkami. 

Na co zwrócić uwagę przy wyborze płytek rektyfikowanych

Płytki poddane procesowi rektyfikacji są często droższe od płytek nierektyfikowanych. Zapewniają jednak wysokie walory, wpływające nie tylko na ostateczny efekt estetyczny, ale i na praktyczność wnętrza, w którym są ułożone. Wybierając płytki rektyfikowane, należy zwrócić uwagę na ich jakość. Warto sprawdzić, czy płytki zostały poddane procesowi rektyfikacji w sposób dokładny i bez skaz. Idealne krawędzie są kluczowe dla uzyskania pożądanego efektu w minimalistycznym przedpokoju, nowoczesnej kuchni lub eleganckiej kuchni.

W jakich wnętrzach sprawdzą się płytki rektyfikowane?

Gdzie można stosować płytki rektyfikowane? Dzięki swojej wszechstronności, na rynku dostępne są płytki, które doskonale wpisują się w różnorodne style aranżacji wnętrz. Mogą być kluczowym elementem Twojej przestrzeni. Dlatego też płytki rektyfikowane sprawdzą się niezależnie od tego, czy celujesz w minimalistyczny, industrialny, klasyczny wystrój czy też nowoczesny i elegancki wygląd. Idealnie równe krawędzie i możliwość ułożenia z minimalną fugą pozwalają na stworzenie efektu równej powierzchni, co jest szczególnie cenione w nowoczesnych aranżacjach. Ich różnorodność wzorów, od imitacji naturalnego drewna, przez marmur, aż po beton, sprawia, że każde wnętrze może zyskać na unikatowości. Ponadto, z takimi płytkami stworzysz efektowne akcenty w przestrzeni, takie jak dekoracyjne ściany czy eleganckie obudowy kominków.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl